reklama

O videobloggingu a internetových celebritách, časť 1

Nedávno som narazil na túto sekciu wikipédie, ktorá obsahuje zoznam internetových celebrít z YouTube. Je to veľmi podnetné čítanie a ešte podnetnejšie pozeranie. Ľudia začínajúci na YouTube ako bežní videobloggeri to dotiahli okrem iného na MTV Music Awards, na stránky časopisov Elle, Times či Wall Street Journal, do veľkých televíznych staníc ako NBC či BBC a dokonca aj k stretnutiu s prezidentskými kandidátmi. Od leta blog.sme.sk rozbieha videosekciu, ktorá má rozšíriť pole pôsobnosti úspešnej blogovacej komunity Sme. Či to dotiahne až tak vysoko ako YouTube je otázne, každopádne však je zaujímavé pozrieť sa na videoblogový priestor, ktorý má niekoľkoročný náskok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Odvysielaj sa!
Server YouTube mal už od začiatku vysoké ambície, o čom napovedá aj samotný jeho názov - po slovensky Kanál Ty (parafráza na americké stanice ako Kanál Discovery, Kanál 2 a pod.). Myšlienkou bolo obrátiť televízne vysielanie naruby - tvorcovia chceli dať každému človeku priestor na to, aby už nemusel len pasívne sedieť pred televízorom a mohol sa aktívne zúčastniť na vysielaní, ktoré si môže pozrieť ktokoľvek na svete. Preto má logo YouTube často podtitulok "Broadcast Yourself" (odvisielaj sa).

Prienik na hudobnú scénu
V lete roku 2006 mohol divák MTV Music Awards zažiť nevídané divadlo - štyroch divne oblečených chlapíkov poskakujúcich na ôsmich bežiacich pásoch. Jednalo sa o živé predstavenie videoklipu Here It Goes Again od skupiny OK Go, ktorý vďaka YouTube katapultoval dovtedy málo známu kapelu do hviezdnych výšin. Šikovná choreografia Ok Go neskôr získala cenu Grammy za najlepší hudobný videoklip a ich skladba bola použitá vo viacerých reklamách a televíznych show. Kapela pritom už predtým narobila na YouTube rozruch svojím videom A Million Ways . Mnoho fanúšikov poslalo na YouTube video, v ktorom choreografiu z tejto piesne tancujú na svadbách či na párty.

Cesta k svetovému uznaniu viedla cez YouTube aj pre americkú hudobníčku Terru Naomi, ktorá prerazila svojím videom Say It's Possible. Vďaka internetovému úspechu Terra podpísala zmluvu s veľkou vydavateľskou spoločnosťou Island Records a jej piesne zaznely v televíznych show na NBC a CBS. Nedávno vydala profesionálny videoklip k piesni Up Here .

Nezávislý gitarista Andy McKee zažil príjemné prekvapenie, keď po obrovskom úspechu jeho videoklipov Drifting a Africa fanúšikovia kompletne vykúpili jeho internetový obchod s gitarovými tabulatúrami. Uznania sa dočkali aj iní hudobníci - Erik Mongrain, Ysabella Brave a dokonca aj taký podivín ako Tay Zonday so svojou piesňou Chocolate Rain ktorej "hypnotické kvality" uznal recenzent z Daily Telegraph.

Komentátori
James Kotecki, 23 ročný študent z New Yorku, verí, že internet mení spôsob komunikácie medzi voličmi a politikmi. Svoje politické komentáre začal posielať na YouTube začiatkom roku 2007. V nich adresoval priame otázky na kandidátov na prezidentské voľby na rok 2008 a doteraz si vyslúžil online odpovede od piatich z nich. Dvaja kandidáti dokonca súhlasili s interview a Kotecki tak odvisielal prvé interview s prezidentským kandidátom konajúce sa na internátnej izbe . Kotecki už medzitým vystupoval na CNN a FoxNews a nazývajú ho "novým kritikom pre nové médium".

Popularitu si získal aj americký homosexuál William Sledd so svojím seriálom "Spýtajte sa teploša", v ktorom komentuje súčasné módne trendy a dáva rady o tom ako sa obliekať. Sleddov úspech si všimli veľké médiá a nakoniec sa dostal aj na stránky časopisov Elle a Glamour. Jeho vystupovanie a charakteristický pozdrav "čaute čubky" mu vyniesol špeciálnu cenu YouTube Flamingo Award za "vynikajúce teplošstvo".

Zadi Diaz a Steve Wolf sa rozhodli vytvoriť videočasopis Epic Fu , ktorý má byť podľa ich slov "Rolling Stone pre internetovú generáciu". Mimo internet zatiaľ neprenikli, ale na YouTube už získali stovky tisíc pravidelných divákov. Televízny producent z MTV, Fred Seibert, vyhlásil: "Pre väčšinu ľudí nad 25 rokov populárnu kultúru definovalo skrz hudbu MTV. Pre genáraciu ktorá vyrastá v súčasnosti je kultúrnym motorom internet". Kde úspech Epic Fu nájde svoje hranice ukáže čas. Avšak ak nie Epic Fu, tak nejaký iný ametérsky program s kultúrnym komentárom určite prerazí do veľkých médií. Je to len otázkou času.

Stanislav Ševčík

Stanislav Ševčík

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pútnik, objaviteľ, zlenivená kancelárska krysa :) Zoznam autorových rubrík:  ĽudiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu